Zastupitelé se vzdali svých odměn, místostarosta přišel o 14 tisíc měsíčně

Zastupitelé se vzdali svých odměn, místostarosta přišel o 14 tisíc měsíčně

Mikulášovice - Na nulových odměnách se dohodli zastupitelé v Mikulášovicích.  

5.3.2018

 

Neuvolněný místostarosta: 0 korun. Člen výboru: 0 korun. Člen zastupitelstva: 0 korun. V Mikulášovicích začali zastupitelé pracovat zadarmo. Nulové odměny si schválili na svém posledním zastupitelstvu. Jediným placeným zastupitelem tak zůstal starosta. Jen do konce volebního období tak město ušetří více než 250 tisíc korun.

Pracovat zadarmo pro město bude například i neuvolněný místostarosta Klaus Klinger, který doposud bral přibližně 14 tisíc korun měsíčně. „Já osobně s tím žádný problém nemám. Odměny jsem se zřekl stejně jako všichni zastupitelé,“ řekl mikulášovický místostarosta, který přišel měsíčně o nejvíce peněz. Řadoví zastupitelé musí každý měsíc odepsat přibližně pětistovku.

Podle Klingera je těžké říct, kolik času práci místostarosty věnuje. „Je to nahodilé, podle potřeby města,“ uvedl Klinger.

Do podzimních voleb by tak Mikulášovice mohly ušetřit přibližně čtvrt milionu korun. Tyto peníze by zastupitelé chtěli využít jinak. „Zřekli jsme se odměn proto, abychom tyto peníze mohli využít jinde. Třeba abychom mohli podpořit nejrůznější spolky,“ dodal Klinger.

Odměny obecních a městských zastupitelů včetně starostů určuje zákon a vládní nařízení. „Právně je vše v pořádku. Ale v každém případě se jedná o netradiční a velmi neobvyklý postup,“ řekl Deníku děčínský právník Narcis Tomášek, který kromě jiných zastupuje v právních záležitostech například i město Děčín.

Podle zákona má nárok na odměnu pouze starosta. A to bez ohledu na to, zda je uvolněný, tedy starostuje na plný úvazek, nebo je neuvolněný. Ostatním zastupitelům včetně neuvolněného místostarosty může být odměna vyplacena, ale také nemusí. A právě toho využili v Mikulášovicích.
Zdroj: https://decinsky.denik.cz/zpravy_region/zastupitele-se-vzdali-svych-odmen-mistostarosta-prisel-o-14-tisic-mesicne-20180305.html